top of page
  • Yazarın fotoğrafısenayel

Kristal Boncuk ile Kolay Hapishane İşi Örgü Bileklik Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2022

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen hapishane işi örgü bileklikler genellikle 11/0 kum boncuk ile çalışılır. Aynı örgü tekniği kullanılarak kristalli ve icili bileklikler de yapmak mümkün. 2,3 ve 4mm kristal ya da boncuklar kullanarak ışıl ışıl bileklik ve kolyeler yapabilirsiniz. Ben bu yazımda paylaştığım örneklerin tamamını 4mm kristal kullanarak çalıştım. Biraz daha zarif ve ince olmasını isterseniz boncuk boyutunu küçük tercih edebilirsiniz.

Her yazımda olduğu gibi yapımına geçmeden önce detaylı malzeme listesini eklemek istiyorum.

MALZEMELER

  1. 2, 3 veya 4mm kristal ( inci de kullanabilirsiniz),

  2. Naylon oya ipliği,

  3. 21 yada 22 no tığ,

  4. Kapama kısmı için uygun boyutta kapsül kapamalar yada çıt çıt.

Aşağıdaki görselde mavi ve turuncu desenli bileklikleri 4'lü olarak çalıştım.

Kullanacağınız ve dizmek istediğiniz renkleri yan yan koyup her 4 boncukta tekrar baştaki renge dönüyoruz. Siz modelin daha kalın olmasını istiyorsanız 4 değil 5 boncuk da kullanabilirsiniz. Sarmal desen oluşturmak için sectiğiniz renk sıralamasında her 4 boncuktan sonra tekrar başa dönmeniz gerekiyor. Yani aşadaki mavi örnekteki renklerden yaptığınızı varsayalım; 4 farklı mavi ton kullandım, yan yana dizdim, ipimi iğneme takıp en koyu maviden başlayıp açığa doğru bir tur alıp tekrar lacivert boncuğa döndüm. Bileklik yada kolye için ne kadar isterseniz dizip örmeye başlıyoruz

Daha detaylı olarak aşağıdaki yapım videomdan yararlanabilirsiniz.

Videomda dizim, örme ve kapama kısımlarının nasıl yapıldığını daha detaylı olarak gösterdim. Umarım yapmak isteyenlere faydalı olıur.

Sevgilerimle...

Bloğumda kullandığım tüm video ve foğraflar tarafıma aittir...

1.145 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page