top of page
  • Yazarın fotoğrafısenayel

Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğal Taş Nedir?

Doğal taş veya kıymetli taş olarak nitelendirilen taşlar, bazen takı ve mücevher yapımında bazen ise sanayide kullanılan, maddi değeri yüksek, minerallerden oluşmuş taşların genel adıdır. Elmas, yakut, safir ve zümrüt dışındakiler genellikle yarı değerli taş olarak kabul edilir. Bazı kaya çeşitleri ile kehribar gibi organik maddeler de "yarı değerli taş" olarak kabul edilirler.

Doğal taşlar bazı kesme, cilalama gibi işlemlerden geçerek takı, mücevher ve süs eşyası yapımında kullanılır. Yarı değerli taşlar, değerli taşlar kadar olmasa da nadir bulunur, onlar kadar güzel ve dayanıklıdır. Bu özellikleri sayesinde milyonlarca yılda çeşitli minerallerden oluşmuş doğal taşlar çok uzun yıllardır insanlığın ilgisini çekmiş ve şifa kaynağı olarak görülmüştür.

Doğal taşlar sel, deprem, volkanik patlamalar gibi çeşitli doğa olayları sonucu ve iklim değişiklikleri sebebiyle milyonlarca yılda oluşmaktadırlar. Bazı doğal taşlar herhangi bir işlemden geçmeden kullanılırken bazıları ise çeşitli işlemlerden geçerek kullanılır.

Doğal Taşlar Şifalı Mıdır?

Yer altından çıkan sıcak kaplıca suları tıpkı doğal taşlar gibi minerallerden oluşmaktadır. Aynı zamanda maden suları içerikleri bakımından zengin mineralli sulardır. Bu suların kimyasal içerikleri genel olarak sülfat, demir, karbondioksit, tuz, iyot, arsenik, kükürt ve bikarbonatlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra insanoğlu da topraktan gelmiştir ve birçok mineralden oluşmaktadır. İnsan bedeni kimyasal olarak analiz edildiğinde %75 su, kalsiyum, magnezyum, bakır, nikel, çinko, oksijen, flor, kurşun, iyot, karbon, azot ve fosfor gibi mineral ve bileşiklerden oluşmaktadır. Doğal taşların da bir veya birden fazla mineralin bir araya gelmesiyle oluştuğundan yukarıda bahsetmiştim. Bu özellikleriyle insan bedeninin kimyasal yapısına oldukça benzemektedirler.

Doğal taşların oluşturdukları titreşim ve yaydığı enerji ile insanları sakinleştirme, rahatlatma, dinginleştirme, koruma, cesaret verme, enerji verme gibi özellikleri olduğu insanlar tarafından öne sürülerek kullanılmakta ve saygı görmektedir.

Çin tıbbında doğal taşlar ağrı kesici ve rahatlama gibi çeşitli amaçlar üzerine kullanılmaktadır. Kan akışını rahatlatmak, kas gerilmelerini azaltmak ve insan üzerindeki durgun enerjiyi serbest bırakmak için Gua Sha taşı ve Jade Roller gibi taşlar kullanılır. Bu taşlar genellikle vücuda uygulanmadan önce ısıtılır ve dairesel hareketlerle vücut üzerinde hareket ettirilir.

Tedavi amaçlı kullanılan ve iyileştirme etkisi bulunduğu iddia edilen doğal taşlarla ilgili birçok hekimin ortak görüşü ise plasebo olduğu yönündedir. Yani hastalara gerçekte bir biyolojik fayda sağlamamakla beraber psikolojik olarak onları rahatlattığı ifade edilmektedir.

Doğal Taş Takılar

Oluşumu, özellikleri ve kullanım alanlarından bahsettiğimiz doğal taşların beni ilgilengiren en önemli yanı daha çok takı yapımında kullanılması :)

Sağlığa faydalı mıdır? Yoksa değil midir? Tartışılır ancak bir gerçek var ki insanoğlu doğal taşları seviyor ve onlara bir değer veriyor. Ayrıca benim tasarımlarımda kullandığım harika bir alternatif. Elimde bulunan ve çeşitli takılarda kullandığım doğal taşlar başta olmak üzere tüm doğal taşlar hakkında detayları ve araştırmalarımı yine bu sayfada sizlerle paylaşacağım.

Lütfen sizler de istediğiniz bir doğal taş ya da takı yapımıyla ilgili merak ettiklerinizi bana iletin.

Yeni yazılarda buluşmak üzere... Sevgiler...

135 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page